A Svájc és az Európai Unió közötti kétoldalú megállapodások egyik legfontosabbika a személyek szabad áramlását teszi lehetővé. A szerződés egyébként 2002. június elsején lépett érvénybe, így elég idő telt el a megfelelő tanulságok levonásához.
A kulcsfontosságú svájci ipari ágazatok közül többnek a sikere is függ attól, hogy folyamatosan érkezzen képzett munkaerő az EU tagállamokból.
Egy nemrég nyilvánosságra került 501 svájci kkv közreműködésével készült felmérés alapján a megkérdezettek kétharmada a szabad mozgást lehetőségnek, míg 21 százalékuk veszélynek tartja.
A svájci szakszervezetek egyébként évek óta nagyon keményen lobbiznak a svájci munkaerőpiac és bérek védelmében. A kantonokban egyre több munkaügyi felügyelő dolgozik, akik fizetésük felét a szövetségi kasszából kapják.
Múlt héten a svájci kormány bejelentette, hogy sokkal keményebben fogják ellenőrizni a munkaügyeket a kantonokban és azt is, hogy nagyon határozottan fognak fellépni a bér-dömping ügyekben, írja a swissinfo.
2010-ben 36.000 vállalkozást ellenőriztek, ez negyven százalékkal több az előző évinél. A külföldi munkavállalók ötven százalékát is ellenőrizték Svájcban.
Az olyan vállalkozásoknál, ahol kollektív szerződés szabályozza a minimálbért, az ellenőrzések alapján a külföldi vállalkozók 38 százaléka és a svájci munkaadók 41 százaléka nem tartotta tiszteletben a fizetési feltételeket.
Ez nagyon jelentős romlás 2009-hez képest, amikor ezek az arányok 21 és 30 százalék voltak.
Egyre több és több munkaadó alkalmaz külföldi munkavállalókat kényszervállalkozóként.
Azt pedig szinte lehetetlen bebizonyítani, hogy a munkavállaló teljes függésben van-e a munkaadójától vagy másoknak is végez szerződéses munkát.
Johann Schneider-Ammann szigorúbb dokumentációs feltételekkel akarja elejét venni a munkavállalók kényszer vállalkozásba kényszerítésének.
Az ellenőrök, már 2010-ben jelezték, hogy szerintük minden negyedik “külföldi” vállalkozás hamis, de nem volt módjuk ennek bizonyítására.
Kapcsolódó cikkek:
Svájci fizetések a legkeresettebb szakmák, legkedveltebb cégek és végzettségek szerint
A legnépszerűbb cégek Svájcban
Miért költöznek a külföldi cégek Svájcba?
Svájcban 5979 svájci frank az átlagos havi fizetés
Megint Svájc a legversenyképesebb ország
Svájc biztonságos kikötő a külföldiek számára
Keresik a képzett munkaerőt Svájcban
Svájci munka - álláskeresés Svájcban
Svájci bér, fizetés és megélhetési költségek
Lakhatás és ingatlanbérlés Svájcban
Megélhetési költségek Svájcban
EU polgárok diplomáinak elismertetése Svájcban
Diplomák és más képesítések elismertetése Svájcban
Hogyan kell jól bemutatkozni egy svájci munkaadónak?
Hogyan keressenek Svájcban munkát az EU tagállamok polgárai?
Hogyan kell munkát keresni Svájcban?
Munkakeresés Svájcban és a munkaerőpiac
Munkakereséshez szükséges ismeretek Svájcban
Svájci tartózkodás: lehetőségek és szabályok I. rész
Svájci tartózkodás II.rész: tartózkodási és munkavállalási engedély, állampolgárság