Európa leggazdagabb családjainak magánbankárai kevesebb bónuszt visznek haza, köszönhetően a szigorúbb szabályozásoknak és az elvárt eredmények változásainak.
Míg korábban a bónuszokat főleg egyéni teljesítményre adták, addig sok bank ma már az általános nyereségességre épít, állítják iparági szakértők.
“Ha a magánbankár kitűnően is teljesített az adott évben, akkor is érinti bónuszát, ha a banknak nem ment olyan jól, mondta Sophie De Ferranti, a Valens Goldberg magán vagyonkezelési osztályának vezetője a Reutersnek.
A magánbankok egyre nehezebben termelik meg az elvárt profitot az egyre keményebb szabályozások, valamint az alacsony költséget, de nagy nyereséget elváró ügyfelek miatt.
A bankárok fizetése nem változott az elmúlt 12 hónapban,mondta De Ferranti, viszont a teljesítménytől függő díjazás látványosan csökkent.
A magánbanki iparágban az új ügyfelek megszerzéséért és a számukra eladott pénzügyi termékek kapott bónuszok a krízis előtti 50 százalékról 20-30 százalékra csökkentek.
Az ügyfél tanácsadók átlagosan 130.000 és 150.000 svájci frank között keresnek, míg a bankban menedzseri és igazgatói szinten dolgozók 250.000 svájci frank körüli összeget visznek haza. Forrásaink szerint a fizetéscsökkenés persze rontja az egyéni, a csapat és a teljes cég teljesítményét is.
Azt tudni kell, hogy ugyan a magánbankolás a banki munka talán legelegánsabb része, ettől függetlenül a befektetési bankolásban dolgozó kollégák sokszor több pénzt keresnek, mint a gazdagok magánbankárai.
A világválság miatt ráadásul még a fejlődő országokban is lassabban növekedik a gazdagok száma, ezért egyre nehezebb az új, minőségi ügyfelek megszerzése. Emiatt a bankok nem új tehetségeket vesznek fel, hanem a konkurenciától csábítják el a kitűnő ügyfélportfolióval rendelkező magánbankárokat. Így, míg Európában pang a piac, addig például Szingapúrban folyik a harc a képzett és tehetséges magánbankárokért.
Ma már egyértelmű, hogy az ázsiai magánbankárok többe kerülnek, mint európai kollégáik és az is, hogy a londoni és svájci magánbanki fizetések kiegyenlítődtek.
Emiatt a fejvadász cégek már úgy látják, hogy a bankok inkább a már jól pozicionált ügyfélkapcsolati menedzserek megtartására törekednek és nem fordítanak megfelelő figyelmet az új és tehetséges magánbankárok kiképzésére.
Kapcsolódó cikkek:
Svájc helyett Szingapúrt fenyegetik majd adócsalás elősegítésével?
Egyre több az ázsiai milliomos
Svájci bankok és a banktitok Ázsiában
Szingapúri banktitok és a szingapúri bankszámlanyitás előnyei