Az átláthatóság természetesen nem arra vonatkozik, hogy az utolsó fillérig számot kéne adni arról, hogy mire költik az adófizető pénzét, hanem arról, hogy Európában teljesen megszűnik a pénzügyi magánélet és a különféle kormányok a polgárok bármilyen pénzügyi információihoz hozzájuthatnak.
A G20 országok költségvetésén akkora lyukat ütött a 2008/2009-es pénzügyi krízis, hogy a banktitkot gyakorló országok belegyeztek a törvényeik “felülvizsgálatába” (például Luxemburg vagy Ausztria). Be fogják vezetni az OECD szabványokat, azaz automatikus adóinformáció-cserét alkalmaznak majd a nemzeti adóhatóságok még a legegyszerűbb adócsalási ügyekben is.
Az úgynevezett “adathalász expedíciók” (csoportos információkérés) még nem működhet, de ez gyorsan változni fog, mert az OECD pártolja a teljes kontrollt. Kétoldalú kapcsolatok szintjén a szabványok bekerültek a kettős adózást elkerülő szerződésekbe.
Európai szinten az átvett együttműködési szabványokat az adózási közigazgatási irányelv tartalmazza, amelyet 2010. végén vizsgáltak felül.
“A nagypapa záradék” azonban minden esetben létezik, az információkérés nem vonatkozhat a 2011. január elseje előtti ügyekre és aláírt szerződésekre.
Folytatjuk!
Kapcsolódó cikkek:
Melyik a legbiztonságosabb külföldi(offshore) bank?
Külföldi (offshore) bankszámlák típusai - Magán (privát) offshore bankszámla
Külföldi (offshore) bankszámlák típusai - Offshore üzleti bankszámla
Külföldi (offshore) bankszámlák típusai - A multi-valuta offshore bankszámla
Külföldi (offshore) bankszámlák típusai - Prémium vagy egyszerű számla?
Külföldi (offshore) bankszámlák típusai - Nemzetközi bankszámlák
Miért Svájcban és Liechtensteinben a legjobb bankszámlát nyitni?
Hol érdemes külföldi bankszámlát nyitni?
Svájci bankszámlanyitás otthonról vagy online
Svájci bankszámlanyitás menete