A 20. századi valódi kezdetek óta a magas adóknak köszönhetően virágzásnak indult az alacsony adózású (offshore) szektor. Ma már a világ pénzének több mint fele offshore pénzügyi központokban kamatozik. Több,mint 70 nemzetközi hivatalos offshore központ működik (IOFC-International Offshore Financial Centre), de legalább még száz másik ország várná alacsony adókkal a befektetőket.
Az offshore angol szónak nincs kifejezetten egy jelentése. Leginkább arra utal, hogy a múltban a legtöbb alacsony adózású terület sziget volt. Ha nem szó szerint nézzük, akkor azt is jelenti az offshore, azaz távol a partoktól, hogy az alacsony adózású területek kívül esnek a magas adózású országok ellenőrzési hatáskörén. Bár a magas adózású országok mindent megtennének ez ellen.
A múlt század utolsó éveire úgy tűnt, hogy a magas adózású országok elfogadták az offshore központokat. Részben azért, mert a gazdag országok maguk is kialakítottak saját adókedvezményeket és ösztönzőket. Ráadásul a gazdag országok és polgáraik is bőséges profitot termeltek az offshore eszközök felhasználásával. Az OECD már elkezdte emlegetni a “káros adóversenyt” és az EU is panaszkodott a “tisztességtelen adózási gyakorlatok” miatt. De a valóságban azóta sem történt igazából semmi, ami megváltoztatta volna az offshore iparág működését.
Sőt valójában az történt, hogy sok, hagyományosan trópusi gyümölcstermeléssel foglalkozó ország elkezdett átalakulni kis, alacsony adózású pénzügyi központtá.
Folytatjuk!
Kapcsolódó cikkek:
Hogyan kell összehasonlítani a külföldi (offshore) és a hazai (onshore) bankszámlát?
Szükségük van-e a külföldre költözőknek offshore bankszámlára?
Hogyan lehet elkerülni az Európai Megtakarítási Kamatadó Irányelvet?
Offshore bankszámla: lehetőségek és tippek
Az offshore ügyfelekre kéne figyelniük a bankoknak
Most akkor mi lesz az offshore bankszámlákkal?
Melyik alacsony adózású befektetés adja a legjobb hozamot? I.rész
Mi a jobb, külföldi ingatlan vásárlás vagy alacsony adózású befektetés?