A cikk a “Svájcban Uri kantonban a legolcsóbb az élet” folytatása
A kantonokat aszerint rangsorolták, hogy mennyi pénzt hagynak a lakosok zsebében az adók levonása után. A magas és az alacsony jövedelműek esetében is a kedvezményes mértékkel számoltak, a szociális költségek, illetve a gazdagokat illető különleges adókedvezmények miatt.
A legutolsó 2008-as elemzés óta Uri tíz helyet lépett előre és elhódította Appenzel Inner Rhodes-től az adózási szempontból legolcsóbb svájci kanton címet.
St Gallen öt helyet javítva a nyolcadik lett, köszönhetően egy jelentős adócsökkentésnek, írja a swissinfo.ch. Zug a lista 19. helyére zuhant az emelkedő ingatlanárak miatt, pedig a kanton adózása kifejezetten alacsony.
A genfiek viszont nem örülhetnek, mert 2006-hoz és 2008-hoz hasonlóan ismét ők végeztek a legutolsó helyen, azaz a genfiek fizetik a legtöbb adót Svájcban (amely nemzetközi összevetésben még mindig roppant alacsony adónak számít).
A genfi magas adók és az ingatlanboom ugyanúgy illenek Vaud-ra, Bázelre és Zürich is a lista végére került az ingatlanárak miatt.
A zürichi polgárok két évvel ezelőtt megszavazták, hogy véget vetnek a gazdag külföldiek kedvezményes adózásának (lump-sum tax). Azonban Genfben, Vaudban és például Zugban is fontos bevételt termelnek a külföldi gazdagok. Ezek a helyek azonban így kedvezőbbek a magas jövedelmek számára, mint a kispolgároknak.
A szakértők szerint ugyan magasak az ingatlanárak Zürichben és Genfben, azonban ez a világ más gazdasági központjaiban sincs másképpen. A Credit Suisse elemzéséből kiderül, hogy a tehetős embereket nem az ingatlanok árai érdeklik, hanem a jövedelmükre kivetett adók nagysága.
Kapcsolódó cikkek:
Miért költöznek a külföldi cégek Svájcba?
Cégalapítás Zug kantonban:Ingatlanok és kapcsolatkeresés
Cégalapítás Zug kantonban: munkaerő és munkavállalási engedély